Thierry Mugler - kilka słów o artyście

Ten post powinien pojawić się trochę wcześniej. Ja jednak zawsze wszystko robię od końca, więc trudno. Będę monotematyczna i pociągnę temat poprzedniego postu - przedstawię Wam sylwetkę twórcy perfum wszechczasów, Thierry'ego Muglera, ponieważ jest tak bardzo interesująca i intrygująca, że nie mogę się oprzeć.Thierry urodził się w Strasburgu  21.12.1948r.  W wieku dwudziestu kilku lat wyjechał do Francji i rozpoczął tam swoją wybitną karierę projektanta mody. Z początku  pracował jedynie jako stylista, po pewnym czasie jednak rozpoczął projektować ubrania według własnych, kreatywnych wizji. Tworzył futurystyczne stroje z lateksu, metalu i skóry. Jego nowoczesne wizje szybko zostały docenione w europejskich stolicach mody. Kariera Thierry'ego nabrała rozpędu. Otworzył swój pierwszy butik, zaczął projektować ekskluzywne ubrania haute-couture. Jego kreacje uwielbiały takie gwiazdy, jak Madonna, Cher, Sharon Stone, Diana Ross.W tamtym czasie gwiazda Thierry'ego lśniła najmocniej. Były to lata 80-te, kiedy królował kicz, stroje żywcem wyjęte z sez-shopów (spójrzmy na teledyski Madonny czy Michalea Jacksona), tapir, lateks i guma do żucia.
W tamtym czasie Mugler stał się rozchwytywanym, uznawanym na całym świecie projektantem. 

Swego czasu Muzeum Metropolitan wystawiało projekty i  kostiumy Muglera. Stał się on inspiracją dla innych wielkich domów mody, min. dla Balenciag, czy nieżyjącego już Alexandra McQueena.

Dziś jego stroje nikogo nie szokują, jednak w latach 80-tych były na tyle ekstrawaganckie, że zakładały je na siebie wyjątkowo seksowne i pewne siebie kobiety. Jedna z takich sukienek została zaprezentowana na Demii Moore w filmie "Niemoralna propozycja".
Po swoim wielkim suckesie niespodziewanie Thierry zamknął swój butik i zakończył projektowanie nowych ubrań.  Dziś projektant tworzy kreacje tylko na specjalne zamówienia, np. dla Beyonce lub Lady Gagi.Thierry jest poza tym uzdolnionym fotografem, reżyserem filmów reklamowych teledysków (min. "Freedom" oraz "Too Funky" Georga Michaela) , tworzy kostiumy teatralne i operowe, perfumy, a także od niedawna został kulturystą.
 
Thierry Mugler znany jest jednak głównie z perfum. Ilość i różnorodność, która wyszła spod jego skrzydeł jest niesamowita- około 80 kompozycji, które wyróżnia to samo - są ponadczasowe, trwałe, luksusowe, pełne namiętności i pasji.

Jego najstarsza kompozycja sięga 1998r i jest to zapach stworzony podobno szczególnie dla brunetek - Angel. Perfumy te stały się od razu bestsellerem i są jednym z najczęściej kupowanych zapachów na świecie. Przynoszą projektantowi kilkaset tysięcy dolarów przychodów rocznie. Swego czasu pobiły nawet rekord w sprzedaży Channel nr5. Jest to jedyny taki przypadek w historii perfumerii. Żaden inny zapach Thierry'ego Muglera nie pobił sławy Angel, choć większość i tak jest wspaniała i popularna. Mugler to marka, która nie może pozwolić sobie na zejście z tonu.

Perfumy Therry'ego Muglera:
 • Angel (24 wariacje powstałe w latach 1998 do 2013)
 • Alien (15 wariacji  powstałych w latach 2005 do 2013)
 • A*Men (13 wariacji powstałych w latach 1996-2012)
 • Innocent ( 6 wariacji powstałych w latach 1998-2008)
 • Mirror Mirror Collection ( 7 wariacji powstałych w latach 2008-2012)
 • Womanity (5 wariacji powstałych w latach 2010-2013)
Thierry Mugler dawniej

 Thierry Mugler dziś...2 komentarze :

 1. Thierry Mugler stworzył chyba najbardziej rozpoznawane zapachy , przez jednych kochane przez innych znienawidzone , ale zawsze są rozpoznawalne .
  Ja osobiście jestem dużą fanką twórczości Muglera :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, rozpoznawane i wyjątkowe. A najważniejsze, że wciąż utrzymują się na poziomie :)

   Usuń